Markalaşmak için önce kendi söküğümüzü dikebilmeliyiz.
Teknoloji

Markalaşmak için önce kendi söküğümüzü dikebilmeliyiz

Markalaşmak, pek çok yeni girişimcinin idealidir. Bu çoğu zaman yeni bir fikir, yeni bir girişim ya da köklü bir girişimin büyüme isteğinden doğar. Hatta markalaşmak denildiğinde bu süreç çok basitmiş gibi 5 maddede markalaşma, 7 maddede dünya markası olma gibi makaleler görebilirsiniz. keşke her şey bu kadar kolay olsaydı da 5 tane kuralı uygulayınca markalaşma oluverseydi. Ancak durum pek de öyle görünmüyor.

Büyümek ve gerçek anlamda küresel bir marka olmak isteyenler doğru strateji ve zihniyet ile işini dünya çapında genişletebilir. Bunun için ise ilk şart marka olmaya hazır hale gelmekle başlıyor.

Marka yaşayan bir varlık gibidir…

Markalaşmak için öncelikle markaya canlı bir varlık gibi bakmak gerek. Farz edelim bir bitki yetiştiriyorsunuz. Tohumu toprağa diktiniz. Onu geliştirmek için besleyecek, onun için uygun ışığı temin edecek, bekleyecek, sabır gösterecek, onun en iyi şartlarda büyümesine yardımcı etkenleri temin edeceksiniz. Sonra bitkiniz filiz verecek ve büyüyecek. Sıra bu bitkinin varlığından başkalarını haberdar etme kısmına geliyor. Dünyanın en nadide bitkisini de yetiştirseniz bundan kimsenin haberi yoksa doğal olarak kimse onu talep etmeyecektir. Ayrıca bu bitki, başkaları için değer yaratmıyorsa yine talep görmeyecektir. Bir başka senaryo da aynı bitkiyi yetiştiren çok kişi varsa sizin fark yaratmanız gerekebilir. Öncelikle ürününüzün ne denli faydalı olduğunu siz görmeli ve göstermelisiniz ki başkaları da inansın.

Markalaşmak ama nasıl?

Markalaşmak için öncelikle bizde yaygın olan “Terzi kendi söküğünü dikemezmiş” sözünün tam tersini yaparak işe başlamanız gerekiyor. Bu örneği veriyorum zira ülkemizde sık gördüğüm bir durum. Markalaşmak için gelen bir kurum her şeyiyle bu sürece hazır olmalı. Peki nedir bunlar?

Ürün doğru konumlandırmalı

Ürün nedir, ne işe yarar, ne kadar faydalı, ne kadar kullanışlı, fiyatı rekabet için uygun mu, maliyet analizleri, pazar araştırmaları doğru yapıldı mı? Toplumun ya da daha kısıtlı olarak hedef kitlenizin buna ihtiyacı var mı? Ürünün farkı ne? Teknik olarak SWOT analizi dediğimiz ürünün artıları eksileri neler? Bu çok önemli zira fikri oluşturan kişi fikrinin kötü olduğuna inanmakta zorlanır ve bunu görmesi zaman alabilir. Eğer yeterli araştırma yapılmadan yapılmış bir girişim ise tüm bunları yolda yaşayarak öğrenmek gerekir bu da vakit ve nakit kaybıdır. Özetle, “bu tutuyor ben daha iyisini yaparım” mantığı ile bir işe başlamadan iyice düşünün!

Şirket altyapısı ve kültürü oluşturulmalı

Şirketinizde gerekli tüm birimler işin uzmanlarının kontrolünde olmalı. Şirket içinde olmasa bile dışarıdan bu görevleri yönetenleri değerli bir iş yaptığınıza ikna edebilmelisiniz. Bu birimlerde çalışan insanlar sizin ideallerinize inanmalı ve işlerini iyi yapıyor olmalılar.

Ürünü önce sahibi kullanmalı

Diyelim ki özel bir web sitesi yazılımı yaptınız. Ürününüz bu olsun. Bunu ilk önce siz kullanmalısınız. Kendi şartlarınız uygun değilse ön planda olan bir başkasını seçin ve ürününüzün ne kadar faydalı olduğunu onun üzerinde gösterin. Örnek görmeden insanlar sizi ciddiye almayabilir. vaktiniz yok, çok meşgulsünüz vb. mazeretler müşterinizi ilgilendirmez.

Tanıtımı doğru ve iyi yapılmalı

Markalaşmanın olmazsa olması başkalarının sizin ürününüzden ya da sizden söz etmesidir. Güvenilirlik sağlamak için başkalarının sizden söz ettiğinden emin olun. Bu süreç ricayla eşle dostla sürdürülebilir olmayacak kadar geniş bir alandır. Uzun ve maliyetli bir süreçtir. Ayrıca pek çok eş, dost, akraba bu süreçte yanınızda olmak yerine geri çekilebilir. Şaşırmayın.

İstikrarlı ve planlı hareket edilmeli

Markalaşma yolunda önünüze çıkacak çok farklı olumlu ve olumsuz durum karşısında hazırlıklı olmanız gerekiyor. Bu süreçlerde istikrar önemli. Her zaman birkaç adım sonrayı düşünmek, olaylara çok yönlü bakmak ve B planları bulundurmak iyi bir başlangıç olabilir.

Markalaşma yolculuğunu etkileyen pek çok farklı faktör bulunur. Bunların neler olabileceğiniz iyi tahlil etmeniz başlangıç için önemlidir. Günümüzde yola çıkalım sonrasına bakarız mantığı hızla gelişen teknoloji nedeniyle geçerliliğini kaybetmiş bir bakış açısıdır. Özellikle alanınızdaki dünya devi olmuş şirketlerin bir sonraki adımlarının ya da ürünlerinin neler olabileceğini takip etmeniz de yerinde olacaktır. Sizin aylarca zaman ve para harcayarak oluşturduğunuz bir ürünü bir dünya devi marka piyasaya sürerse sizi gölgede bırakabilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki kendi sorununa çözüm bulamayan biri başkalarının sorununa bulacağı çözümlerde yeterince inandırıcı olamayabilir.