Otonom araçlar için de eğitim şart
Teknoloji

Otonom araçlar için de eğitim şart

Yeni nesil otonom araçlar tıpkı bizler gibi trafik kuralları konusunda eğitiliyor. Bu eğitimlere, sadece sürücüsüz araçlar değil kendi başına hareket etme kabiliyeti kazandırılan tüm otonom cihazların ihtiyacı olabilir. Biz çağırınca gelecek, kendi başına tur atacak otomobillere henüz kavuşamamış olmamızın sebeplerinden biri de trafik güvenliği. Trafik güvenliğini maksimum düzeye getirmek içinse, otonom araçların insan davranışlarını tahmin etme konusunda da eğitilmesi planlanıyor.

Trafik, ülkelere hatta şehirlere göre farklılık gösteriyor. Oysa pek çoğunda kurallar aynı ancak uygulamada insan davranışları farklı olabiliyor. Meselâ; İstanbul’da araba kullanmak zor olarak bilinir. Emin olun, Pakistan veya Hindistan’dan sonra bu fikriniz değişecektir. Daha bilindik bir örnek olması amacıyla İstanbul ve Ankara trafiğini kıyaslamak da mümkün. Peki bu denli farklı durumlara sürücüsüz otomobiller nasıl uyum sağlayacak?

Son zamanlarda, sürücüsüz otomobillerin eğitilmesine yönelik yurt dışından Türk yazılım şirketleri ile görüşmeler yapıldığını duydum. Aslında çok yeni bir konu değil sadece bu aralar popülaritesi artmış olabilir. Kendi kendini süren otomobil sistemlerinin insan davranışını daha doğru tahmin etmesine ve anlamasına yardımcı olan, insan davranışı verileri elde etmek kolay değil. Davranış analizi, uzun süreçli ve pahalı bir iş olsa da dünyada bazı şirketler bu sorunu çözmeye çalışıyor. Almanya’da bu alanda çalışan bir yazılım şirketi 1,2 milyon ABD Doları yatırım aldı.  

Otonom araçlar ülkeye göre farklı eğitilebilir

Sürücüsüz otomobiller pek çok sensör ile donatılmıştır. Bu sensörler cisimleri, bireyleri, kaldırımları, işaretleri vb. algılayabilir. Tüm bunlara rağmen trafik güvenliği açısından daha ileri sezilere ihtiyaç var ki insan davranışlarının analiz edilip, elde edilen veriyle sürücüsüz otomobillerin eğitilmesi gerekliliği oluşmuş. Bu işin altından kalkabilen bir start-up’ın geleceğin kıymetli şirketlerinden olacağı da bir gerçek. Go oyununda sıfırdan kırk günde yenilmez bir oyuncu hâline gelen yapay zekânın, bizim kırk yılda çözemeyeceğimiz insan davranışı tahminini daha kısa sürede çözmesi mümkün olabilir. Kim bilir belki de arabalar ülkelere göre eğitilir. Neticede sol elini camdan çıkarıp geç işareti yapmak ya da karşı şeritten gelirken selektör yaparak ileride radar var bilgilendirmesi yapmak başka ülkelerde pek rastlayamayacağımız bizim ülkemize has denilebilecek davranışlar. Ayrıca yayalar da her zaman kurallara uygun davranmıyor. Bu ve benzeri nedenlerden ötürü otonom araçlar ne kadar akıllı olursa o kadar iyi.