Teknoloji, hava yolu taşımacılığını değiştiriyor
Teknoloji

Teknoloji, hava yolu taşımacılığını değiştiriyor

Pek çok sektörde olduğu gibi hava yolu taşımacılığı sektörü de dijitalleşiyor. Havacılığı baştan aşağıya değiştiren bu sistemlerin merkezinde yapay zekâ, IoT, AR / VR gibi teknolojiler konumlanıyor. Tüm bunların ışığında önümüzdeki yıllarda bizi çok daha farklı bir havacılık deneyiminin beklediğini görüyoruz.

Hava yolu taşımacılığında yapay zekâ kullanımının bu denli önem kazanması beraberinde yeni gelişmeleri de hayatımıza sokuyor . Gartner’a göre 2020 itibariyle, müşteri etkileşimlerinin %85’i insan olmadan yönetilecek. Ayrıca pek çok hava yolu, perakendenin geleceğinin kişiselleştirilmiş ürünlerin tüketiciye sunulmasında olduğunu belirtiyor. Bu, sadece doğru fiyat teklifi oluşturmak değil aynı zamanda yolcular için kişiselleştirilmiş bir dijital kullanıcı deneyimi içeriyor. Tüm bunları en kolay ve hızlı yapabilecek teknoloji ise yapay zekâ ve makine öğrenimi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak tek başına AI değil yanı sıra AR /VR gibi gerçeklik teknolojileri ile IoT da süreç içerisinde yerini alıyor.

Yapay zekâ

Yapay zekâ, hava yolu şirketinde tüm finansal faaliyetlerin optimizasyonu, müşteri davranış analizi, hızlı ve kişiselleştirilmiş dijital hizmet, perakende fırsatları takibi, müşteri sadakati, operasyonel işlemlerde zaman tasarrufu ve daha pek çok alanda kullanılabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Amerikan Delta Hava Yolları, yolcuların uçağa biniş süresini azaltarak zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak için biyometrik biniş sistemini yani yüz tanıma sistemini kullanmaya başladı. Delta Hava Yolu şirketi pasaport ve kimliğe ihtiyaç duymadan check in, bagaj etiketlenmesi ve boarding uygulaması yapıyor. Sistemi il defa 2018 yılında deneyen Lufthansa Hava Yolu şirketi ise 350 yolcunun 20 dakika içinde Airbus A380’e bindiğini açıkladı. Bu süre, bir kişinin boarding noktasından uçağa yaklaşık 3,5 saniyede binmiş olması demek. Ayrıca gerek yer hizmetleri gerek kabin içi için ML (Makine öğrenimi) yanı sıra DL (Derin Öğrenme) ile ilgili çalışmalar da yürütülüyor.

IoT

Yapay zekânın kullanımı için ona doğru ve bol miktarda veri iletimini sağlayan IoT (Nesnelerin interneti) teknolojisi sayesinde, bir uçağın yerde kalma süresini kısaltarak ya da olası teknik arızaları önceden fark edip zamanında müdahale edilerek maliyet tasarrufu sağlayabiliyor.

IoT , gerçek zamanlı veri toplanması, bagajın gerçek zamanlı izlenmesine, refakatsiz ya da engelli yolcunun takibine olanak sağlayabiliyor. Uçuş gecikmelerinden en çok yolcular şikâyet etse de aslında bu şirket için de oldukça masraflı ve istenmeyen bir durumdur. Gerçek zamanlı iletişim sayesinde hava yolları yolcuların bilgilerini sürekli güncelleyerek onları bilgilendirebilir ve yaşanabilecek olumsuz durumların nedenlerini açıklamada daha şeffaf olabilir.

Bunlara ilaveten uçakların iniş sonrasında ve kalkıştan önceki teknik incelemelerine yardımcı olmak için dron (Drone) kullanılması da bazı hava yollarının gündeminde. Uçağın taksi süresince yakıt maliyetini azaltmaya yönelik uzaktan kumandalı yeni nesil pushback araçları da denenme aşamasında. Airbus’ın IoT bağlantılı kabin teknolojilerini test ettiğini biliyoruz. Böylelikle kabin içinde kemer kontrolünden, yolcu sayımına, yolcu ve bagaj eşleşmesine kadar her şey çok daha hızlı yapılabilir. Geçmişte uçaktan inip bagaj gösterdiğimiz günler düşünülünce bunlar kulağa gerçekten hoş geliyor. 

AR/VR

Yıllardır havacılık eğitiminde kullanılan simülatörleri aslında bir nevi sanal gerçeklik gibi düşünmek çok da mantıksız olmaz. Günümüzde bu alanda kurulmuş havacılık eğitim merkezlerinde AR/VR’den faydalanılıyor. Çeşitli durumların sanal olarak oluşturulmasından uçuş korkusu olan yolcuların terapisine kadar uzanan bir kullanım alanı mevcut. Şimdi bunlara kabin içi eğlence sistemi ve deneyim yaşatarak ürün pazarlama gibi yeni trendler de eklenebileceğini düşünürsek hava yolu ile yolculuk çok daha eğlenceli olacak gibi görünüyor.

Yer hizmetlerinde de AR, yolcuya havaalanına girişinden uçağa ulaşana kadarki süreçte rehberlik edebilir. Bagajına rahat ulaşma, bağlantılı uçuşlarda transfer süresi kısaltma gibi faydalar sağlayabilir.

Hava yolu taşımacılığı için karbon nötr hedefi

Tüm bu yeniliklerin haricinde hava yolu şirketleri uçak yolculuğunun karbon ayak izini düşürmek için yakıtta petrol türevi yakıt bağımlılığından kurtulmak istiyor. Şu an kullanılan uçakların yaş olarak daha uzun yıllar kullanımda kalacağı düşünülürse karbon nötr olmaya henüz çok uzakta olan hava yolları 2050 yılı hedefleri için çalışmalar yürütüyor. Kısa mesafe uçuşların pille çalışan uçaklarla yapılması dahi düşünülen çözüm yolları arasında yer alıyor.